Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego

ul. Wólczańska 202
90-531 Łódź
tel. (+42) 636 86 96
fax (+42) 636 11 53
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.pbw.lodz.pl

Dyrektor: Jarosław Jędrych

Od 1925 roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi służy potrzebom nauczycieli, studentów, uczniów i innych osób zainteresowanych sprawami kształcenia i wychowania. W 1988 roku otrzymała imię profesora Tadeusza Kotarbińskiego.
 
Obecnie w strukturze PBW w Łodzi działają:

- Wydział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów;

- Wydział Udostępniania Zbiorów;

- Wydział Informacji i Wspierania Placówek Oświatowych

- oraz filie w Kutnie, Łęczycy, Pabianicach i Zgierzu.

Dziś Biblioteka Pedagogiczna to placówka nowoczesna, skomputeryzowana, wszechstronnie zaspokajająca potrzeby środowiska oświatowego w województwie łódzkim. Cała działalność Biblioteki i profil jej zbiorów są ukierunkowane na zaspokajanie potrzeb osób związanych z oświatą, w szerokim rozumieniu. Biblioteka gromadzi więc, opracowuje i udostępnia swe zbiory, prowadzi działalność informacyjno-bibliograficzną, udziela pomocy i instruktażu bibliotekom szkolnym, współdziała z placówkami doskonalenia nauczycieli i innymi bibliotekami. Zbiory biblioteki stanowią książki, czasopisma i inne druki oraz zapisy obrazu i dźwięku gromadzone z myślą o potrzebach swych głównych użytkowników - nauczycieli. Jest to literatura z zakresu pedagogiki i nauk pokrewnych, publikacje naukowe i popularno-naukowe z różnych dziedzin wiedzy, literatura piękna i lektury uczniowskie, programy i egzemplarze okazowe podręczników szkolnych, materiały dotyczące problemów oświaty w regionie. PBW gromadzi także materiały archiwalne i muzealne dotyczące historii oświaty w województwie łódzkim.

Ze zbiorów Biblioteki mogą korzystać wszystkie zainteresowane osoby, w szczególności: nauczyciele i inni pracownicy placówek oświatowych województwa łódzkiego, nauczyciele akademiccy, studenci uczelni wyższych, słuchacze szkół policealnych i maturzyści. Wyżej wymienione osoby mogą, po zarejestrowaniu się, korzystać z usług wszystkich wydziałów udostępniania Biblioteki. Pozostałe osoby mogą korzystać ze zbiorów na miejscu.
Biblioteka wraz z filiami dysponuje centralnym katalogiem on-line w systemie „SOWA OPAC”, z którego mogą korzystać Czytelnicy bez wychodzenia z domów. Udostępnia również teksty książek w czytelni internetowej IBUK Libra.

Biblioteka wspomaga pracę placówek oświatowych m. in. poprzez prowadzenie zajęć edukacyjnych dla uczniów oraz szkoleń dla nauczycieli.


Biblioteka współorganizuje popularne ogólnopolskie akcje: Noc Muzeów, Odjazdowy Bibliotekarz, Bookcrossing, Tydzień Bibliotek, Salon Ciekawej Książki. Samodzielnie organizuje cykliczne konferencje dla nauczycieli bibliotekarzy oraz Spotkania na Sofie z przedstawicielami świata kultury, literatury i sztuki.


Informacje dotyczące bieżącej działalności biblioteki dostępne są na stronie http://kronikapbwlodz.blogspot.com/

Napisane przez :  Tomasz Szenborn
Data publikacji:  28.12.2012 - 11:18
Osoba modyfikująca: Aleksandra Chęcińska
Ostatnio zmieniany: 23.10.2019 - 13:09