Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim

Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim

ul. Wojska Polskiego 122e
97-300 Piotrków Trybunalski
tel. (+44) 649 50 77
fax (+44) 649 50 77

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.pedagogiczna.edu.pl

Dyrektor: Andrzej Popłoński

 

W grudniu 2015 roku Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim obchodziła jubileusz sześćdziesięciopięciolecia swojego istnienia. To ponad pół wieku historii, tradycji, a przede wszystkim działalności na rzecz czytelnika.
W skład Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie wchodzą cztery filie: w Bełchatowie, Tomaszowie Mazowieckim, Opocznie i Radomsku.

Czytając Kronikę biblioteki, obejmującą początkowe lata jej działalności, zauważa się olbrzymią
w tamtych latach rolę placówki w kształceniu i doskonaleniu nauczycieli, jej udział w życiu kulturalnym i oświatowym miasta oraz powiatu, włączanie się w imprezy czytelnicze i artystyczne szkół, organizowanie własnych imprez i wystaw, udział w metodycznych konferencjach rejonowych, współpracę z wizytatorami przedmiotowymi w zakresie doskonalenia nauczycieli, pomoc nauczycielom studiującym i uzupełniającym kwalifikacje. Biblioteka Pedagogiczna była i nadal jest prawdziwą bazą edukacji na terenie Piotrkowa Trybunalskiego.

Placówka stale się rozwija, nie tylko powiększając swe zbiory, ale również podejmując nowe wyzwania, które przynosi czas oraz podejmując nowe formy pracy na rzecz oświaty. Poza udostępnianiem zbiorów biblioteka prowadzi szeroką działalność dydaktyczno–informacyjną poprzez: służenie pomocą nauczycielom w wyborze lektur przydatnych w ich pracy wychowawczo–kształcącej, opracowywanie tematycznych zestawień bibliograficznych oraz nowości i wysyłanie ich do szkół, opracowywanie zestawień na zamówienie WODN, opracowywanie scenariuszy imprez oraz materiałów wzorcowych do wykorzystania, organizowanie lekcji bibliotecznych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, organizowanie szkoleń z bibliotekarstwa dla nauczycieli bibliotekarzy szkolnych z wykorzystaniem warsztatu informacyjnego placówki, udzielanie im instruktażu, współpracę z WODN w zakresie obsady kadrowej kursów bibliotekarskich dla nauczycieli bibliotekarzy szkolnych przez pracowników BPP w Piotrkowie Trybunalskim, organizowanie praktyk zawodowych studentom bibliotekarstwa na zasadzie porozumienia z uczelnią wyższą, publikowanie w kwartalniku "Forum Nauczycielskie" artykułów i zestawień bibliograficznych polecających literaturę pedagogiczną i dydaktyczną, publikowanie artykułów pracowników Biblioteki w "Warsztatach Bibliotekarskich" oraz w innych fachowych czasopismach bibliotekarskich.
Biblioteka wraz z filiami dysponuje centralnym katalogiem on-line w systemie „SOWA”, z którego mogą korzystać Czytelnicy bez wychodzenia z domów.

Główne zadania
Biblioteka pedagogiczna służy w szczególności potrzebom kształcących się nauczycieli, studentów przygotowujących się do zawodu nauczyciela. Do zadań biblioteki należy:
  • gromadzenie, opracowywanie, ochrona, przechowywanie i udostępnianie użytkownikom materiałów bibliotecznych,
  • prowadzenie działalności informacyjnej i bibliograficznej,
  • inspirowanie i promowanie edukacji czytelniczej i medialnej,
  • wspieranie działalności bibliotek szkolnych, w szczególności w zakresie organizacji i zarządzania biblioteką.
Napisane przez :  Tomasz Szenborn
Data publikacji:  28.12.2012 - 11:18
Osoba modyfikująca: Aleksandra Chęcińska
Ostatnio zmieniany: 07.06.2017 - 13:48