Strzeżone miejsca do magazynowania zatrzymanych transportów odpadów w województwie łódzkim

Marszałek Województwa Łódzkiego na podstawie art. 22 ust.2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r., poz. 1479), w dniu 17.09.2018 r. wskazał następujące miejsca strzeżone do magazynowania zatrzymanych transportów odpadów w województwie łódzkim:
1) „Wodociągi i Kanalizacja – Zgierz” Sp. z o.o. ul. Aleksandrowska 123/125, 95-100 Zgierz,
2) EKO-REGION Sp. z o.o., ul. Przemysłowa 14 i 16, 97-400 Bełchatów,
3) Tonsmeier Centrum Sp. z o.o. Oddział w Łowiczu ul. Armii Krajowej 49, 99-400 Łowicz.
Miejsca, o których mowa powyżej zostają wskazane do dnia utworzenia przez właściwych starostów miejsc spełniających warunki magazynowania odpadów, które zostaną wyznaczone przez Sejmik Województwa Łódzkiego w wojewódzkim planie gospodarki odpadami, zgodnie z art. 24a ust. 2 wprowadzonym do ustawy o odpadach (tj. Dz.U. z 2018 r., poz. 992, 1000) przepisem art. 9 wyżej przytoczonej ustawy.

Instrukcja obsługi BIP

NABÓR ZGŁOSZEŃ DO KONKURSU POLSKI PRODUCENT ŻYWNOŚCI – EDYCJA 2019 ORAZ DO NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO DLA PRODUKTU NAJBARDZIEJ WPISUJĄCEGO SIĘ W 100-LETNIĄ TRADYCJĘ WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

Departament Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego informuje, iż rozpoczął nabór wniosków do wojewódzkiego etapu konkursu Polski Producent Żywności oraz do Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego dla produktu najbardziej wpisującego się w 100- letnią tradycję Województwa Łódzkiego. Finał odbędzie się w dniu 22 marca 2019 roku w Hali Expo – Łódź przy al. Politechniki 4 w Łodzi.
 
Zgłoszenia do udziału w konkursie należy złożyć (osobiście, przesłać pocztą tradycyjną lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) w Biurze Podawczym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, al. Piłsudskiego 8, 90-051 Łódź do dnia 28 lutego 2019 roku.
 
Temat żywności wysokiej jakości z roku na rok zyskuje na znaczeniu, konkurs pozwala na skuteczną i sprawdzoną promocję, najlepszych polskich produktów żywnościowych oraz rodzimych producentów.
O uzyskanie tytułu krajowego „Polski Producent Żywności” rywalizują ze sobą najlepsi producenci z całego regionu. Celem przedsięwzięcia jest wyróżnienie i promocja najlepszych, polskich producentów żywności, oraz uczulanie konsumentów na wyroby charakteryzujące się najwyższą jakością. Konieczność utrzymania wysokiego poziomu i ranga tytułu sprawiają, że Kapituła Wojewódzka i w kolejnym etapie Krajowa stawia bardzo wysokie wymagania wobec nominowanych produktów.
Wydarzenie objęte jest patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego.
 
Spośród zgłoszonych produktów zostanie wybrany laureat specjalnej nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego dla produktu najbardziej wpisującego się w 100-letnią tradycję Województwa Łódzkiego. Produkt charakterystyczny, który wywarł duże znaczenie kulinarne i kulturowe na terenie naszego województwa na przestrzeni lat (np. został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, uzyskał certyfikat Jakość Tradycja).

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zpraszamy do udziału !!!

Dodatkowe informacje

  • Data ogłoszenia: środa, 06 luty 2019
Czytany 71 razy Osoba publikująca :  Agnieszka Mikulska
Data publikacji:  06.02.2019 - 13:13
Osoba modyfikująca: Agnieszka Mikulska
Ostatnio zmieniany: 07.02.2019 - 08:25

ankieta-badania-satysfakcji

ankieta-badania-satysfakcji