Walka z COVID w języku migowym

Osoby głuche dzięki specjalnie przygotowanym komunikatorom mogą dowiedzieć się wszystkiego o COVID-19, a przy tym umówić e-wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, wezwać pogotowie, zadzwonić na infolinię NFZ i uzyskać informacje na temat kwarantanny. To też znakomita pomoc w kontakcie z urzędami.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, odpowiedzialne za realizację rządowego programu Dostępność Plus, wsparło uruchomienie wideoinfolinii dla osób niesłyszących, zapewniającej im dostęp do informacji związanych z pandemią COVID-19. Jest to wspólny projekt resortu, Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz Polskiego Związku Głuchych. Realizuje on prawo równego dostępu do informacji i wychodzi naprzeciw potrzebom wielu instytucji publicznych zapewniając dostępność do świadczonych usług każdemu, kto potrzebuje z nich skorzystać.

Wideoinfolinia działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Wszystko po to, żeby osoby głuche, na równi z pozostałymi, miały dostęp do wsparcia i możliwość skorzystania z pomocy. W akcję zaangażowani są tłumacze Polskiego Języka Migowego z całej Polski.

Osoba głucha może połączyć się z wideoinfolinią i uzyskać w zrozumiałym dla siebie języku informacje na temat koronawirusa oraz sposobu postępowania w przypadku podejrzenia, że może być zarażona.

Z wideoinfolinii, oprócz osób z wadą słuchu, skorzystają też placówki służby zdrowia, służby ratownictwa medycznego. Ułatwi to przeprowadzenie wywiadów lekarskich z niesłyszącymi pacjentami, przyspieszy ewentualną diagnozę i leczenie.

Twórcy wideoinfolinii zachęcają do korzystania z niej również urzędników mających kontakt z osobami głuchymi.

Z wideoinfolinią można się połączyć za pomocą następujących narzędzi:

Dodatkowe informacje

  • Data ogłoszenia: 30.04.2020
Czytany 1246 razy
Osoba publikująca :  Michał Kaczorowski
Data publikacji:  30.04.2020 - 16:41
Osoba modyfikująca: Michał Kaczorowski
Ostatnio zmieniany: 30.04.2020 - 19:04